14 06 2012

KOLAY KİLO KONTROLÜ...

 

Kilo kontrolü yapanların yakındığı konular arasında aşağı kilo kontrolünün durması problemi gelmektedir. Sağlıksız beslenme düzeninden, sağlıklı beslenmeye geçiş sürecinde bağırsaklar olumsuz etkilenebilir. Bağırsaklar bu yeni yeme düzenine alışana kadar, kabızlığın oluşmaması için bir dizi önlem alınmalıdır. Bunların arasında ilk sırada mutlaka günde en az 1,5 litre su içmek yer almaktadır. Az yemek yerken, bir de içtiğiniz su miktarına dikkat etmezseniz bağırsaklarınızda meydana gelen düzensizlikler daha da şiddetlenebilir. Bunun yanı sıra bağırsakları çalıştırdığı bilinen yiyecekleri günlük listenize dahil etmeniz yararlı olacaktır. Bunlar hepimizin bildiği gibi lifli gıdalardır. Örneğin, her sabah aç karnına bir iki tane kurutulmuş kayısı yiyerek üzerine bir bardak ılık su içmek barğırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını ve kabızlığın oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu gıdaların yağ içeriğidir. ‘İçinde kaç kaşık yağ var?’ sorusunu sıkça anımsayalım. Tavuğun derisini yemeyelim, az yağlı etler tercih edelim. Salatalarımıza koyduğumuz yağı kısıtlayalım, hatta mümkünse hiç koymayalım.

Fazla kiloların en önemli nedenlerinden birisi de porsiyon ölçüleridir. 1 tabak pilav denildiğinde, benim aklıma 4 yemek kaşığı pilav geliyor. Üstelik 1 tabak pilavı iki dilim ekmek ve 1 tatlı kaşığı yağ ile değiştirebileceğimi biliyorum. Peki, sizin 1 tabak pilavınız kaç kaşık ediyor?

Her

 

0
0
0
Yorum Yaz